Z Unixu do Webu 2.0

A je to tu! Další Velká Věc, o které se bude mluvit alespoň týden.

Yahoo se tentokrát opravdu pochlapilo – Pipes jsou dost zajímavá služba již teď. A hlavně mají i potenciál do budoucna. Zdá se, že se konečně objevil způsob, jak snadno a rychle spojovat existující weby a služby. Navíc Yahoo nic neponechalo náhodě a přišlo s kewl uživatelským rozhraním. Ale konec blurbu a hurá na věc.

Pipes ideově navazují na unixové roury. Nějaký program vyprodukuje data, předá je dalšímu programu, ten dalšímu, tak si je přehazují dokud je to baví a nakonci něco vyleze. Zdánlivě velmi omezené (data tečou jen jedním směrem, navíc žádné odbočky a větvení), ale najednou je osmdesát procent problémů snadno řešitelných.

Yahoo se inspirovalo, ale zašlo o něco dál. Fain změnou je luzné grafické rozhraní (kdo čekal AJAX nebude zklamán), ale ještě lepší je například možnost snadno debugovat připravované scripty. Co bohužel chybí je větší množství připravených zdrojů i skriptů. To však může být jen dočasný stav.

Pipes screenshot

Zdroje dat mohou být různé.

 • Vyhledávání Yahoo (nečekali jste google, že ne?)
 • Yahoo Local
 • Flickr
 • Google Base (Kdysi jsem do ní vkládal velké naděje, teď ale nevím, nakolik se uchytila. Pokud máte nějaké zkušenosti, tak se podělte v diskusi.)
 • A cokoli, co má RSS, Atom nebo RDF. To je velmi silná možnost. RSS a podobné protokoly se pomalu ale jistě stávají tmelem webu.

Akcí a filtrů prozatím také není moc. Řazení, filtrování, ořezávání a pár dalších. Na běžnou práci by to však mělo stačit. Některé operace vypadají na první pohled velmi zajímavě a jdou za hranici ostatních (ale nepostradatelných) trivialit, třeba Bábelská rybka.

Co se mi zatím líbí nejvíce jsou dvě možnosti

 • Již existující pipes můžete začlenit do svých. Takže můžete programovat i shora dolů nebo zdola nahoru.
 • Výsledek můžete exportovat v ledasčem, RSS, RDF a Atom jsou dnes asi samozřejmost, ale Json mi zvednul náladu.

Projekt se mi, musím přiznat, líbí, ale nevím, nakolik mu mohu prorokovat velkou budoucnost. Rozhodně jsem zvědavý na to, jak se uchytí, jak na něj bude reagovat okolí a nakolik bude integorván dál (co třeba přidat podporu do Automatoru?).

Zdroj: Za upozornění vděčím W2.0 komunitě na nyxu a hlavně Timu O’Reillymu. Od něj přebírám i tuto výstižnou citaci :

I want to talk about the implications for that marvelous aspect of the fundamental UNIX design: the pipe, and its ability to connect small independent programs so that they could collectively perform functions beyond the capability of any of them alone. What is the equivalent of the pipe in the age of the web? …This is one of the REALLY BIG IDEAS that is going to shape the next five or ten years of computing.

09. 02. 2007

6 responses to Z Unixu do Webu 2.0

 1. Anonymous said:

  Omlouvám se za nevěcný příspěvek ale “třízení” je správně česky “třídění”, ale autor měl na mysli spíše “řazení”?

 2. satai said:

  Diky, opravim.

 3. d.f.h said:

  rozhraní je špičkový, to uznávám. jak je vidět, vytvořit komplexní a přitom relativně svižnou (vzhledem k možnostem použitejch technologií) webovou aplikaci není už dneska žádnej problém.

  idea je vcelku standardní, snad každej si řekne – no, že mě to taky nenapadlo, je to přece tak jednoduchý!

  ale fakt nevím, k čemu by to mělo nebo mohlo bejt dobrý. těch několik příkladů, co jsou ke zatím shlídnutí, mě moc nepřesvědčilo. ok, tak to třeba umí najít fotky z flickru podle klíčovejch slov z NY times, ale co já s tím? umí to filtrovat položky z eBay podle názvu a ceny a udělat z toho RSS, ale co dál? buďto ten potenciál nevidím, nebo prostě moc není.

  na druhou stranu je to obrovskej nástroj pro takříkajíc “neprogramátorskou” veřejnost. programátor nad tím AJAXovým zázrakem ohrne nos a napíše si na dva řádky v ruby nebo perlu funkčně shodnou věc, navíc bez zbytečnýho klikání a připojování “rourek”. ne tak běžná veřejnost. ta má nápady a neví, jak je zrealizovat, pokud možno jednoduše. tady bude mít možnost.

  čili trubky budu určitě sledovat a jsem zvědavej, co s nima yahoo ještě vymyslí 🙂

 4. satai said:

  Mam par napadu, jak to pouzit. Jsou to hlouposti, co je lze udelat i jinak, ale proc to nenaklikat misto vecernicku? 😉

 5. Pingback: softwarové inženýrství

 6. Pingback: Jsem šedý » Jak funguje Web 2.0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *